در این مقاله قصد داریم بصورت خیلی کاملی به آموزش رایت با Nero نسخه ۲۰۱۶ بپردازیم، توسط نرم افزار Nero می توانید هر نوع فایلی را بر روی انواع دیسک ها رایت کنید.

در دنیای امروز CD و DVD نقش خیلی مهمی در زندگی الکترونیکی ما انسان ها دارد. به طوری که بسیاری از دانش آموزان یا دانشجویان و یا طیف گسترده افراد یا شرکت های بزرگ فایل های خود از جمله اسناد، تحقیقات یا موزیک، فیلم را بر روی CD  و DVD به دیگران ارائه می دهند و از آن برای نگهداری اطلاعات خود استفاده می نمایند.

نرم افزارNero  یکی از بهترین و کاملترین نرم افزارهای رایت سی دی و دی وی دی می باشد. که امروز قصد داریم به آموزش رایت با Nero بصورت کاملی بپردازیم.

پس از نصب برنامه از منوی start و قسمت All programs به مانند شکل زیر برنامه Nero Express را اجرا نمایید.

 

پس از اجرای نرم افزار Nero با صفحه زیر مواجه خواهید شد.

 

نرم افزار نرو ۲۰۱۶ شامل ۴ بخش اصلی می باشد.

Data: در قسمت اول می توانیم هر نوع داده ای را بر روی سی دی یا دی وی دی رایت نماییم .

Music: در قسمت دوم می توانیم فایل های موسیقی را به چند روش رایت نماییم .

Videos: قسمت سوم هم برای رایت کردن فرمت های ویدیویی و فیلم ها استفاده می شود.

Image, project, copy: قسمت چهارم هم برای کپی کردن از دیسک و یا رایت کردن ایمیج هست .

رایت انواع داده با  nero

خوب فرض کنیم ما می خواهیم تعدادی فایل از نوع دلخواه (مثل PDF ، موسیقی و…)  را بر روی سی دی رایت کنیم .

از قسمت Data بر روی گزینه Data CD کلیک کرده (اگر دی وی دی بود روی Data DVD ) پس از کلیک روی این گزینه با صفحه زیر روبرو خواهیم شد.

در پنجره بالا با کلیک روی گزینه Add در پنجره باز شده فایل های خود را انتخاب و گزینه Add باعث اضافه شدن آن ها به نرم افزار شده . با کلیک روی دکمه Remove هم می توانید محتویات را حذف کرد.

در قسمت پایین Total Space Used حجم فایلها نمایش داده می شود. معمولاً سی‌دی ها دارای ۷0۰ مگابایت فضا و دی وی دی ها ۴ یا ۸ GB فضای ذخیره سازی دارند . به کادر سبز رنگ توجه نمایید که اگر این نوار قرمز شده باشد یعنی محتویات شما از ظرفیت سی دی یا دی وی دی بیشتر است .

پس از انتخاب فایل ها روی Next کلیک کرده و در این صفحه باید سی دی خام را درون دستگاه خود بگذارید.

در نرو ۲۰۱۶ شما احتیاج به وارد کردن سرعت رایت ندارید و خود نرم افزار سرعت رایت را برای شما تشخیص خواهد داد. با کلیک روی دکمه Burn نرم افزار شروع به رایت کردن خواهد کرد . منتظر بمانید تا عملیات رایت تمام شود.

پس از پایان رایت سی دی یا دی وی دی پیغامی مبنی بر موفقیت‌آمیز بودن فرآیند دریافت خواهید کرد.

 

رایت دی وی دی توسط Nero :

برای رایت DVD از قسمت Data روی گزینه Data DVD کلیک کنید و مراحل را طبق مراحل رایت سی دی دنبال کنید .

رایت دی وی دی های بلوری (حجم بالا) :

امروزه دی وی دی های تولید شده که ظرفیت ذخیره سازی با حجم ۲۵ گیگابایت تا ۱۲۰ گیگ رو دارند، برای رایت بر روی این دی وی دی ها یا همان Blu-ray از گزینه سوم در منوی Data یعنی Blu-ray Data Disc استفاده کنید.

رایت سی دی یا دی وی دی رمزدار :

شاید پیش اومده باشه که بخواهیم محتویات داخل سی دی را برای جلوگیری از کپی شدن رمز دار کنیم. در نرو ۲۰۱۶ به راحتی می توانید سی دی یا دی وی دی را رمز دار رایت بکنید. برای اینکار روی گزینه SecurDisc Data CD  یا SecurDisc Data DVD کلیک کنید در زبانه Data کلیک کنید.

وقتی که روی یکی از این دو گزینه (رایت سی دی یا دی وی دی) کلیک کنید ، پس از اضافه کردن محتویات به داخل کادر هر فایلی را که خواستید برای جلوگیری از تکثیر روش قفل بگذارید روی فایل برید و گزینه Protect را بزنید .

با انتخاب گزینه Protect کادری به شکل زیر برای شما باز خواهد شد که باید در آن پسورد خود را در کادرهای اول و دوم به صورت یکسان وارد کنید . بااین کار محتوای انتخاب شده رمزگذاری شده و دیگر کسی نمی‌تواند آن را کپی کند و تنها در داخل سی دی می توان این فایل ها را مشاهده یا استفاده کرد.

 

رایت موزیک با نرم افزار Nero

خوب برای رایت موزیک به منوی Music این برنامه خواهیم رفت. جهت رایت سی دی های صوتی (سی‌دی‌هایی که تنها می توانند ۸۰ دقیقه آهنگ را پخش کنند) این نوع رایت برای پخش در بعضی از دستگاه‌های مخصوص و البته قدیمی استفاده می شود، بر روی گزینه Audio CD از منوی Music کلیک کنید تا کادری به مانند شکل زیر برای شما باز شود. با انتخاب این گزینه در نهایت بتوانید ۱۴ آهنگ را درون سی‌دی جای دهید

 

در این کادر همانطور که مشاهده می فرمایید نوشته شده است ۸۰min ، که به معنی این می باشد تعداد کل آهنگ های شما زمانش نباید بیشتر از این دقیقه باشد.

با تیک زدن گزینه No Pause between tracks وقفه ای در حین پخش بین ترک ها ایجاد نخواهد شد و موزیک های به ترتیب خیلی سریع پخش خواهند شد . همچنین با کلیک روی دکمه Properties خواهید توانست ویرایش هایی را روی موزیک موردنظر انجام دهید . و یا آن ها را برش دهید .

با کلیک روی دکمه Next صفحه ای باز خواهد شد که درآن می توانید نام آلبوم و نام خواننده را مشخص کنید.

رایت سی دی های MP3  با نرو :

خوب خیلی از سیستم ظبط ماشین ها و یا سیستم های صوتی از فرمت MP3 خیلی خوب پشتبانی می کنند و این نوع رایت محبوبیت خاصی بین سیستم بازان ماشینی دارد .

برای رایت سی دی های ام پی تری روی گزینه Jukebox Audio CD کلیک کنید. در این صفحه شما با حجم هر آهنگ سروکار دارید نه مدت زمان آن و قادر خواهید بود آهنگ های زیادی را در سی دی رایت کنید، محتویات را به صفحه اضافه کنید و بر روی دکمه رایت کلیک کنید .

 

در صفحه بعدی هم می توانید سرعت رایت را از باکس سمت چپ برنامه تعیین کنید که به صورت پیش فرض روی Maximum تعیین شده است که بهترین گزینه برای پخش در ظبط ماشین ها می باشد.

 

 

در قسمت Write Method هم می توانید تعیین کنید ترک ها به صورت تکی یا گروهی رایت شوند.

 برای رایت آهنگ ها روی دی وی دی هم از گزینه Jukebox Audio DVD استفاده کنید تا مراحلی به شکل سی دی را برای رایت دنبال کنید. همچنین برای رایت موزیک بر روی دی وی دهای بلوری بر روی گزینه آخر زبان Music کلیک کنید.

رایت ویدیو و فیلم با نرو :

در نسخه های قدیمی نرو امکان رایت ویدیوها بر برای پخش روی سی دی پلیرها هم بود ولی امروزه با وجود پیشرفت تکنولوژی دیگه فکر نکنم کسی پیدا بشه رو اون سی دی پلیرهای قدیمی فیلم نگاه کنه ، الان دیگه دی وی دی پلیرهای قدرتمند و بروزی روانه بازار شدند که قابلیت پخش فیلم با کیفیت بهتر و روان‌تر رو دارند. در نسخه های جدید NERO هم ما فقط می تونیم روی دی وی بصورت استاندارد دستگاه های پخش DVD فیلم رایت کنیم .

برای رایت ویدیو و فیلم توسط نرم افزار نرو کافیست به زبانه سوم یعنی Video مراجعه نمایید و یکی از فرمت‌های پخش DVD را انتخاب کنید، گزینه اول DVD-Video Disk  فیلم های شما را بصورت خیلی ساده رایت خواهد کرد و گزینه های بعدی برای پخش در دستگاه های دی وی دی استفاده می شوند.

کپی CD/DVD  و رایت ایمیج :

اگر قصد کپی برداری از سی دی یا دی وی دی موردنظر را دارید از زبانه آخر برنامه Image, Project , Copy گزینه Copy Disc را انتخاب کنید.

کپی کردن دیسک :

ابتدا سی دی یا دی وی دی که قصد کپی کردن ازش رو دارید داخل دستگاه بگذارید ، اگر شما دارای دو عدی سخت افزار دی وی دی رام هستید می تونید CD/DVD خام را در داخل اون قرار داده و همزمان با کپی کردن دیسک روی اون CD/DVD خام اطلاعات رایت بشوند . در کادر دوم یعنی Destination drive دیسک موردنظر خود را انتخاب کنید . اگر هم یک دی وی دی رام دارید باید منتظر باشید تا اطلاعات اول از سی دی مقصد کپی ، بعد در سی دی مقصد ذخیره شوند. که پس از پایان کپی از دیسک اصلی برنامه از شما به طور خودکار می خواد که سی دی خام رو داخل دستگاه بگذارید .

در قسمت Image File هم می تونید تعیین کنید که یک ایمیج از این CD/DVD روی هارد ذخیره بشه. روی دکمه Copy کلیک کنید.

 

 

رایت ایمیج :

برای رایت ایمیج های گرفته شده یا دانلود شده روی گزینه Disc Image or Saved Project کلیک و پس از انتخاب ایمیج موردنظر، صفحه ای زیر برای شما باز خواهد شد که بسته به حجم ایمیج در قسمت Disc type تعیین کنید که این ایمیج روی CD یا DVD رایت شود.

 

 

 

 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *